EÚ: Ashtonová ostro odsúdila nábožensky motivované útoky proti šiitom v Iraku

Brusel 12. augusta (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes ostro odsúdila sériu krvavých teroristických útokov, ku ktorým došlo v posledných dňoch v Iraku pri príležitosti sviatku íd al-fitr, keď si moslimovia pripomínajú ukončenie ramadánu.

"Som smutná, že opäť mnoho nevinných civilistov vrátane detí prišlo o život v dôsledku takéhoto nezmyselného násilia. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí a želám skoré uzdravenie zraneným," uviedla Ashtonová v správe pre médiá.

Podľa Vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku táto vlna násilia je jasne zameraná na podnecovanie nepriateľstva medzi náboženskými odnožami v Iraku a na podkopávanie politickej stability v tejto krajine.

"Vyzývam všetkých politických, náboženských a lokálnych lídrov, aby zvýšili úsilie o ukončenie tohto nebezpečného cyklu násilia a urobili všetko, čo je v ich silách, pre zlepšenie bezpečnosti v krajine v prospech všetkých občanov v Iraku," uviedla Ashtonová.

Dnešný samovražedný bombový útok v kaviarni stredoirackého mesta Balad si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 25 zranených. V meste, ktoré leží zhruba 80 kilometrov severne od Bagdadu, žijú prevažne šiiti.

K zodpovednosti za bombové útoky, ktoré si v sobotu 10. augusta v Iraku vyžiadali desiatky obetí, sa dnes prihlásila militantná skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), odnož organizácie al-Káida. Útoky boli namierené proti veriacim oslavujúcim koniec pôstneho mesiaca ramadán.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jam