Ashtonová po verdikte MSD volá okamžite po srbsko-kosovskom dialógu

Brusel 22. júla (TASR) – Európska únia privítala zverejnenie verdiktu Medzinárodného súdneho dvora (MSD) o nezávislosti Kosova prostredníctvom uznesenia stálej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a považuje ho za "otvorenie novej etapy".

"Toto stanovisko otvára novú etapu. Teraz sa musíme pozerať do budúcnosti a dávať dôraz na ňu. Budúcnosť Srbska je v Európskej únii, rovnako budúcnosť Kosova predstavuje Európska únia. Dobré susedské vzťahy, spolupráca na úrovni regiónov a dialóg sú atribúty, na ktorých sa zakladá EÚ. Únia je preto pripravená byť nápomocnou v procese dialógu medzi Prištinou a Belehradom. Tento dialóg je to, čo pomôže spolupráci a zaručí aj úspech na ceste do Európy, zaručí narastajúcu životnú úroveň ľudí žijúcich v regióne a je aj faktorom pre mier, bezpečnosť a stabilitu v regióne," píše sa v oficiálnom komentári šéfky európskej diplomacie, ktorý vydala ako reakciu na dnešný verdikt.

Ashtonová na rozdiel od predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka, ktorý prejavil spokojnosť s verdiktom súdnej rady, zvolila jemnejší diplomatický tón, pretože vo vyjadrení privítala zverejnenie stanoviska, nie samotné stanovisko. Dôvodom je to, že päť z členských krajín – Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko – doposiaľ oficiálne Kosovo za samostatný štátny útvar neuznalo.

Medzinárodný súd v Haagu sa vyslovil, že deklarácia o nezávislosti Kosova neporušila medzinárodné právo, pretože medzinárodné právo neobsahuje žiadny zákaz takýchto deklarácií. Rada sudcov vyjadrila stanovisko na požiadavku Valného zhromaždenia OSN, ktoré v októbri 2008 podporilo požiadavku Srbska o prešetrenie legálnosti kosovskej nezávislosti.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla