Ashtonová pôjde údajne opäť do Egypta

Brusel 5. augusta (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová sa pripravuje na tretiu návštevu Egypta od zosadenia islamistického prezidenta Muhammada Mursího, informoval agentúru ITAR-TASS nemenovaný diplomat.

Dve predchádzajúce návštevy Ashtonovej v Egypte nepriniesli nijaký výsledok, uviedol zdroj. Podľa neho je kľúčovým cieľom EÚ zmiernenie situácie a uľahčenie politického procesu, aby napätie neeskalovalo.

Diplomat sa vyjadril aj k dnešnej schôdzke v egyptskej väznici, kde sa nachádza podpredseda Moslimského bratstva Chajrat Šátir. Navštívil ho zástupca ministra zahraničných vecí USA William Burns spolu s vyslancom EÚ a šéfmi diplomacie Kataru a Spojených arabských emirátov.

Stretnutie bolo podľa zdroja "užitočné". Nepovedal však, či sa Brusel snaží o prepustenie Šátira výmenou za jeho sľub začať rokovania medzi Moslimským bratstvom a dočasnou vládou.

Postoj EÚ k situácii v Egypte nie je podľa ITAR-TASS jasný. Niektorí egyptskí analytici sú presvedčení, že Brusel sa ocitol v slepej uličke, keď v prezidentských voľbách zvíťazil Mursí, kandidát Moslimského bratstva.