Ashtonová posiela do Kirgizska osobitného predstaviteľa EÚ pre strednú Áziu

Brusel 9. apríla (TASR) – Vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová dnes požiadala osobitného predstaviteľa EÚ pre strednú Áziu Pierra Morela, aby odcestoval do Kirgizska, kde by mal riešiť budúcnosť krajiny po krvavom povstaní.

"Cieľom návštevy je zhodnotiť situáciu po nepokojoch v krajine a identifikovať spôsob, ktorým by EÚ v spolupráci s medzinárodnými partnermi mohla pomôcť k mierovému riešeniu krízy. Pierre Morel bude úzko kooperovať s členskými štátmi EÚ, ktoré majú zastúpenie v regióne ako aj s osobitnými predstaviteľmi OSN i OBSE," znie v oficiálnom vyhlásení Ashtonovej.

EÚ pritom pri rokovaniach s miestnymi lídrami nebude uprednostňovať starú vládu zvrhnutého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, ani novú dočasnú vládu.

"Je predčasné o tom hovoriť. Pán Morel sa stretne s viacerými politikmi v Kirgizsku, to je všetko, čo k tomu v tejto chvíli môžem povedať," vyhla sa hovorkyňa stálej predstaviteľky Maja Kocijančičová priamej odpovedi na otázku, pod koho vedením by mal byť v krajine nastolený poriadok.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh