EÚ: Ashtonová privítala návrh na dohľad OSN nad sýrskym chemickým arzenálom

Brusel 10. septembra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes uvítala návrh ruskej vlády, aby sýrsky režim odovzdal arzenál chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu.

"Je potrebné ich zabezpečiť čo najrýchlejšie, vrátane podrobností o ich bezpečnom skladovaní, overení a zničení. EÚ je pripravená plne podporiť akýkoľvek návrh a jeho realizáciu v tomto smere," uviedla Ashtonová v oficiálnom komuniké.

Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku spresnila, že únia v tejto otázke úzko spolupracuje so svojimi medzinárodnými partnermi a víta vyhlásenie generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a zámer Francúzska predložiť príslušnú rezolúciu v Bezpečnostnej rade OSN, aby sa tento návrh stál právoplatným.

EÚ zároveň vyzýva Sýriu, aby pristúpila k Dohovoru o chemických zbraniach a ratifikovala Dohovor o biologických zbraniach ako naliehavú záležitosť.

"Očakávame od sýrskych úradov, že prevezmú plnú zodpovednosť za zabezpečenie toho, že ich chemické zbrane budú bezpečne uložené až do nezávisle overeného zničenia a že nesmú padnúť do rúk iného štátu alebo iných aktérov," vyhlásila Ashtonová.

Vyjadrila súčasne nádej, že takto načrtnutý vývoj udalostí umožní obnovenie úsilia o politické riešenie sýrskeho konfliktu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon