Ashtonová si vybrala na zaistenie bezpečnosti v EEAS poľského agenta

Brusel 2. júla (TASR) – Stála predstaviteľka pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová si vybrala ako bezpečnostného architekta svojej Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) skúseného agenta z Poľska, informuje EU Observer.

Dlhoročný člen poľskej tajnej služby zatiaľ ostáva v anonymite, ale Observer s odvolaním sa na zdroj z jednej z európskych inštitúcií tvrdí, že pracovné miesto má zatiaľ do konca roka. Jeho náplňou práce je vybudovanie bezpečnostných protokolov pre budúcich členov diplomatických zborov, ďalej bude mať na zodpovednosť bezpečnosť budov, ktoré bude EEAS využívať a zaistí aj účinnú a neohroziteľnú komunikáciu medzi jednotlivými zložkami EEAS.

Poliak predsedá aj pracovnej skupine, ktorá má bezpečnosť v budúcom projekte zahraničnej služby na starosti. Jeho členovia sa údajne stretávajú raz za týždeň, zastúpenie v skupine má Rada EÚ, belgické predsedníctvo a ďalší diplomati z rôznych krajín.

Poľskú nomináciu na túto pozíciu možno považovať za relatívny diplomatický úspech Poľska, ale aj nových členských štátov, podotýka EU Observer. Tie sa často sťažujú, že pri kreovaní diplomatickej služby EÚ sa dostávajú do jasného tieňa "západných veľmocí" – najmä Nemecka a Francúzska.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh