Ashtonová v Moldavsku podporí eurointegračné ambície tejto krajiny

Brusel 8. júla (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes oznámila, že v utorok (9.7.) cestuje na oficiálnu návštevu do Moldavska, v rámci ktorej bude s moldavskými partnermi rokovať o spolupráci a integračnom procese medzi EÚ a touto krajinou.

Ashtonová sa v Kišiňove stretne s moldavským premiérom Iuriom Leancom a ministerkou zahraničných vecí Nataliou Ghermanovou. Na programe má aj stretnutie s prezidentom Nicolaem Timoftim, predsedom parlamentu Igorom Cormanom a lídrami politických strán.

"Moldavsko preukázalo plnenie svojich záväzkov v rámci spolupráce s Európskou úniou, a preto v Kišiňove zdôrazním náš záväzok voči politickej a hospodárskej integrácii Moldavska," uviedla dnes Ashtonová v správe pre médiá.

Šéfka európskej diplomacie zároveň uviedla, že lídrom v Kišiňove zdôrazní podporu EÚ pre pokračovanie prebiehajúcich politických a hospodárskych reforiem v Moldavsku, pre stabilizáciu demokratických inštitúcií a boj proti korupcii a tiež v citlivej otázke urovnávania dlhoročného konfliktu v Podnestersku.

Únia a Moldavsko v podstate dokončili proces rokovaní prebiehajúci na báze summitov EÚ-Moldavsko (15. pracovný míting sa konal 25. júna), v rámci ktorého sa zhodli na uzavretí Asociačnej dohody, vrátane dohody o voľnom obchode. Obe dohody by mali byť podpísané na summite Východného partnerstva vo Vilniuse, ktoré pripraví litovské predsedníctvo v EÚ v novembri 2013.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon