Ashtonová „veľmi ľutuje“ ukončenie izraelského moratória na výstavbu

Brusel 27. septembra (TASR) – Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová dnes vyjadrila "veľkú ľútosť" nad rozhodnutím Izraela nepredĺžiť čiastočné zmrazenie novej výstavby na okupovaných palestínskych územiach. Uviedla to jej hovorkyňa.

Európska únia spolu s takzvaným blízkovýchodným kvartetom – USA, Ruskom a OSN – vyzvala izraelskú vládu, aby obnovila 10-mesačné moratórium výstavby židovských osád na Západnom brehu v záujme dosiahnutia pokroku v mierových rokovaniach s Palestínčanmi.

Výzva medzinárodného spoločenstva však nemala žiaden vplyv na rozhodnutie Izraela a moratórium v nedeľu o polnoci vypršalo.

"Postoj EÚ je veľmi jasný: osady sú podľa medzinárodného práva ilegálne, predstavujú prekážku mieru a hrozí, že znemožnia riešenie v podobe dvoch štátov," uviedla dnes Ashtonovej hovorkyňa Maja Kocijančičová.

"Starostlivo preskúmame dôsledky tohto rozhodnutia a budeme ho konzultovať so stranami (konfliktu), kvartetom a arabskými partnermi," dodala.

EÚ podľa hovorkyne vyzýva na umiernenosť na oboch stranách. A zdôraznila, že je "v záujme všetkých nájsť uspokojivý spôsob, aby mohli (mierové) rokovania pokračovať a nadobudnúť rýchlosť".

Zdroj: DPA

3 žab bar