Ashtonová volá po rýchlom návrate vlády zákona a demokracie v Kirgizsku

Brusel 8. apríla (TASR) – Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová označila dnes obdobie po nepokojoch v Kirgizsko za "vstup do novej éry".

"Kirgizsko vstupuje do novej éry. Všetky strany si teraz musia uvedomiť, že sa musia pustiť do konštruktívneho dialógu za účelom vytvorenia zjednoteného a stabilného štátu. Je zásadné, aby sa stanovilo, ako sa teraz Kirgizsko rýchlo vráti k princípom demokracie, ústavnosti a vláde zákona," píše sa v oficiálnom komuniké Ashtonovej.

Demonštrácie proti autoritárskej vláde prezidenta Kurmanbeka Bakijeva odštartovali v utorok a rozšírili sa po celej krajine. Hlava štátu ušla pod tlakom z kirgizskej metropoly Biškek a do čela krajiny sa postavila vláda sformovaná z predstaviteľov opozície.

"Vítame znaky stabilizácie v Kirgizsku a koniec konfrontácií. Čo najrýchlejší návrat k verejnému poriadku je kľúčový v ceste k tomu, aby sa krajina vyhla ďalším stratám na životoch," vyjadrila sa dnes Ashtonová.

(spravodajca TASR Silvester Balog) žab