Ashtonová vyzvala albánskych politických lídrov na umiernenosť v konaní

Brusel 19. mája (TASR) – Po ďalších násilnostiach v Albánsku vyzvala dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová tamojšiu opozíciu na umiernenosť. Protivládne demonštrácie boli v stredu namierené proti sčítavaniu výsledkov komunálnych volieb, pri ktorých sa obávajú manipulácií.

Albánska opozícia tvrdí, že jej líder Edi Rama zvíťazil v hlasovaní o starostu hlavného mesta Tirana, ktoré sa uskutočnilo 8. mája. Opozícia nesúhlasí s volebnou komisiou, ktorá nariadila opätovné prepočítanie hlasov. Komisia argumentovala tým, že niektoré hlasovacie lístky sa vhodili do nesprávnych urien. Malo by ísť približne o stovku hlasovacích lístkov, ktoré však po pôvodnom tesnom víťazstve Ramu môžu obrátiť poradie v prospech koaličného kandidáta a bývalého ministra vnútra Lulzima Bashu.

"Vyzývam politických lídrov Albánska i mesta Tirana na pokojnú a konštruktívnu podporu dokončenia volebného procesu. To musí byť vykonané v rámci existujúceho právneho rámca, pravidiel a platnej praxe. Všetci politickí lídri nesú zodpovednosť za to, aby sa životy občanov neocitli v ohrození," napísala v oficiálnom komuniké Ashtonová.

V Albánsku už dva roky vládne napätie medzi vládou a opozíciou, ktoré vyústilo do politickej krízy. Opoziční socialisti žiadajú odstúpenie premiéra Saliho Berishu za skorumpovanosť jeho vládnej garnitúry a zmanipulovanie výsledkov parlamentných volieb v roku 2009. Premiér kritiku odmieta.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh