Ashtonová vyzvala vládu Sýrie na zastavenie násilia proti demonštrantom

Brusel 24. marca (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes opätovne vyzvala vládu Sýrie, aby zastavila používanie násilia voči protivládnym demonštrantom.

Ashtonová to vyhlásila v deň, keď sýrsky prezident Bašar Asad prisľúbil, že vláda presadí politické a občianske reformy.

"Použitie ostrých nábojov a neprimeranej sily proti pokojným demonštrantom sa musí okamžite zastaviť a odsúdiť. Sýrska vláda musí odpovedať na legitímne požiadavky a túžby ľudu, vyzývajúceho na politické a spoločensko-ekonomické reformy," uviedla Ashtonová.

Ashtonová vyzvala Sýriu, aby zrušila výnimočný stav platný od roku 1963 a prepustila zadržaných demonštrantov, politických väzňov a aktivistov za ľudské práva.

Demonštranti už vyše týždňa protestujú proti vláde, pričom najväčšiu nespokojnosť prejavili obyvatelia mesta Dará na juhu krajiny, kde si zásah bezpečnostných jednotiek v stredu vyžiadal najmenej 25 mŕtvych.

"Požiadavky ľudí v Dará sú legitímne, tak ako aj požiadavky ostatných Sýrčanov. Tieto požiadavky však musia byť presadzované bez hrozby použitia zbraní," uviedla dnes poradkyňa sýrskeho prezidenta Busajna Šaabánová.

Zdroj: DPA

cve hy