Ashtonová znovu pozvala Irán na rokovania o jadrovom programe

Brusel 22. októbra (TASR) – Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová dnes opäť poslala Iránu pozvanie na budúcomesačné viedenské rokovania o jeho jadrovom programe, keďže nedostala žiadnu formálnu odpoveď na predchádzajúcu ponuku.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku poslala list iránskemu veľvyslancovi v EÚ. Pozvala hlavného iránskeho jadrového vyjednávača Saída Džalílího na rokovania v rakúskom hlavnom meste. Navrhovaný termín rozhovorov je 15.-17. novembra. Diskusie sa majú týkať jadrového programu a "rôznych ďalších tém, ktoré si vyžadujú diskusiu".

"Stretnutie by sa mohlo začať večerou 15. novembra, potom by nasledovali dva dni konzultácií, ktoré by umožnili dôležitú debatu," napísala Ashtonová v liste, ktorého obsah mala možnosť vidieť tlačová agentúra Reuters. "Vzhľadom na blížiaci sa navrhovaný termín a na nabitý program oboch zúčastnených strán dúfam vo vašu skorú a pozitívnu odpoveď," dodala šéfka diplomacie EÚ.

Irán prostredníctvom médií naznačil, že víta ponuku na rokovania – prvú za vyše roka, ale formálne ešte na pozvanie, prvýkrát oznámené 14. októbra, neodpovedal.

Teherán tvrdí, že jeho jadrový program má mierové účely – výrobu elektrickej energie. Západ sa však obáva, že Irán vyvíja atómovú bombu.

1 20 jam hy