Ashtonová zostane vo funkcii, Daily Telegraph si vymýšľa, tvrdí hovorkyňa EK

Brusel 3. mája (TASR) – Catherine Ashtonová zostane aj naďalej vo funkcii vysokej predstaviteľky Európskej únie pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku. Potvrdenie tejto skutočnosti zo strany Európskej komisie vyvolal článok v piatkových britských novinách Daily Telegraph, ktorý tvrdil, že Ashtonová čoskoro tento post opustí a vzdá sa ho kvôli kritike valiacej sa na jej osobu.

O pokračovaní päťročnej misie Ashtonovej informovala dnes hovorkyňa EK Pia Ahrenkilde Hansenová. "Moja reakcia je taká, že jej odchod je čistým výmyslom. Catherine Ashtonová je na 200 percent sústredená na svoju prácu a urobí všetko pre naplnenie svojho mandátu. Takže tí, čo takéto nezmysly vymýšľajú, majú rozhodne viac času ako ona," reagovala Hansenová.

Daily Telegraph priniesol správu, že Ashtonová má odovzdať úrad "do niekoľkých mesiacov". Odvoláva sa na zdroj z komisie, ktorý si neželal byť menovaný. "Každý deň je utrpením, nik nepredpokladá, že by ostala päť rokov, dokonca ani ona sama," citoval denník nemenovaný zdroj.

Kritika, ktorá sa zniesla na Ashtonovej hlavu tkvie v nedostatočnej autorite, slabom ovládaní ďalších jazykov okrem angličtiny a hlavne v nezvládnutí koncepčnej práce na vytvorení Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. "Už sa nechala počuť o vlastnej frustrácii a vyjadrila aj úmysel odísť. Zrejme pokladá veľké množstvo kritiky za neúnosné," povedal funkcionár z EK.

Ashtonovej vymenovanie za "ministerku zahraničných vecí EÚ" prekvapilo mnohých v novembri minulého roku. Do vysokej diplomatickej funkcie sa totiž dostala bez predchádzajúcich skúseností vo vysokej medzinárodnej politike.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar