Ashtonová zverejnila prvé nominácie na posty v EEAS bez slovenských mien

Bratislava/Brusel 15. septembra (TASR) – Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) vysokej predstaviteľky EÚ pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej dostala prvých nominantov na vysoké posty.

Medzi menami chýba zástupca Slovenska, nové členské štáty dostali len tri miesta a medzi šéfmi delegácií figuruje dvakrát Poľsko (Kórejská republika, Jordánsko). Po jednom diplomatovi majú aj Bulharsko (Gruzínsko) a Litva (Afganistan).

Pôvodne sa malo objaviť obsadenie 31 pozícií, nakoniec to Ashtonová zredukovala na 28 postov a zatiaľ vynechala tie, o ktorých obsadenie sa snaží aj Slovensko: Rusko, Ukrajinu a Bielorusko.

Slovensko sa podľa slov svojho ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu usiluje dostať na vysoké posty "jedného až dvoch" zo svojich diplomatov, šéf diplomacie však nešpecifikoval, o ktoré delegácie ide.

Pre sedmičku nových členských štátov, ale napríklad aj pre Britániu je sklamaním nezastúpenie ich diplomatov v prvej skupine. Ashtonová však odmietla, že by to nenominované krajiny mali brať ako neúspech, pretože výberový proces je len na začiatku.

"Zverejnenie prvých mien nikto nemôže brať ako sklamanie. Pomaly sa budú objavovať ďalšie mená; dávame dôraz na geografickú vyváženosť i rodovú rovnosť," uviedla Ashtonová.

Najviac mien, päť, si pripísalo na čele misií Španielsko; naopak, z "pôvodnej európskej pätnástky" si Británia, Grécko i Fínsko musia počkať na prestížne miesta v novotvoriacich sa diplomatických zboroch, ktoré chce mať Ashtonová po nominačnej stránke uzavreté do 1. decembra tohto roka.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem gl