Automatické sankcie pre rozpočtových hriešnikov asi nebudú

Brusel/Luxemburg 18. októbra (TASR) – Nemecko sa pravdepodobne poddá francúzskemu tlaku a nebude trvať na pláne automatického aplikovania trestov pre krajiny eurozóny, ktoré sa nebudú snažiť udržať požadovanú úroveň rozpočtového deficitu a tempo znižovania verejného dlhu. Informuje o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Ministri krajín Európskej únie (EÚ) sa dnes stretli na poslednom mítingu operačnej skupiny, zostavenej stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Výsledky jej práce odprezentuje Van Rompuy lídrom členských štátov na pravidelnom októbrovom summite EÚ (28. – 29. októbra).

Nemecko, ktoré doteraz presadzovalo čo najtvrdšie tresty pre členské štáty s nezodpovednou fiškálnou politikou, sa tak v záujme dohody priblíži k postoju Francúzska a pridá sa na stranu tých, ktorí sa postavili proti radikálnym pravidlám.

Nemecko, Holandsko a severské krajiny sa doteraz spoločne zasadzovali za mechanizmus navrhnutý Európskou komisiou (EK), podľa ktorého by sa tresty aplikovali automaticky a mohli by byť zvrátené len hlasovaním ministrov z členských štátov – tzv. "mechanizmom spätného hlasovania". Momentálna pozícia sa však blíži skôr k francúzskym snahám, Paríž by chcel, aby o schválení alebo neschválení sankcií mohli rozhodovať len členské štáty.

Európska komisia len minulý mesiac predstavila svoj náhľad na vynútenie dodržania Pakty stability a rastu EÚ. Exekutíva únie chce vloženie nezúročiteľného vkladu do europokladnice vo výške 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP), ak si krajina ako člen eurozóny neplní svoje úlohy – teda nesnaží sa udržať rozpočtový schodok do 3 % HDP a verejný dlh do výšky 60 % svojho HDP. V prípade ignorovania odporúčaní na korekciu nadmerného deficitu či zvýšeného dlhu by sa vklad zmenil na pokutu.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl