Barroso a Redingová predstavili Chartu žien EÚ

Brusel 5. marca (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a viceprezidentka Viviane Redingová predstavili dnes v Bruseli Chartu žien EÚ.

Barosso uviedol, že "keď budú mať ženy viac práce, môžeme prekonať aj krízu". Redingová chce rozšíriť politiku rovnosti pohlaví na všetky odvetvia. Mať vlastného komisára pre túto problematiku nie je podľa nej postačujúce.

Barrosso vymenoval päť kľúčových bodov v rámci novej európskej stratégie pre rodovú rovnosť. Treba podporovať rovnocennú hospodársku súťaž na pracovnom trhu, znížiť mzdové rozdiely, zabezpečiť väčšiu prítomnosť žien v politike, odstrániť akékoľvek formy násilia páchaného na ženách a presadiť rovnosť pohlaví aj na medzinárodnej úrovni.

Predseda EK v tejto súvislosti vyjadril potešenie nad tým, že v novej EK je 53 percent žien. Dovedna 39 percent pracuje v oblasti administratívy, pričom v roku 1998 to bolo len 27 percent. Aj v prípade vysokých manažérskych pozícií sa situácia podľa neho zlepšila. V roku 1998 ich bolo len päť percent a do roku 2008 počet žien na týchto miestach narástol na 20 percent.

Podľa Redingovej sa musí téma rodovej rovnosti "dostať z kúta". Zrovnoprávnenie mužov a žien sa musí zohľadňovať systematicky vo všetkých politických názoroch a opatreniach.

Zdroj: DPA

3 mk žab