EÚ: Barroso navštívi ostrov Lampedusa, vzdá hold utopeným prisťahovalcom

Brusel 7. októbra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v stredu navštívi taliansky ostrov Lampedusa, pri ktorom sa minulý týždeň potopila loď so stovkami afrických migrantov.

Šéf európskej exekutívy počas návštevy ostrova v Stredozemnom mori vzdá hold obetiam nešťastia. Chce zároveň prejaviť vďačnosť miestnym úradom a obyvateľom ostrova, ktorí čelia bezprostredným následkom nelegálnej migrácie.

Predseda EK v dnešnom oznámení zdôraznil, že komisia je v rámci svojich právomocí a finančných zdrojov odhodlaná pracovať na ďalších konkrétnych krokoch na celoeurópskej a národnej úrovni, ktoré by pomohli riešiť neľahkú situáciu nelegálnych utečencov.

Opatrenia by sa podľa Barrosa mali týkať predovšetkým európskych krajín najviac vystavených prílevu prisťahovalcov. EÚ v tejto súvislosti posilní spoločné akcie aj so štátmi, z ktorých utečenci prichádzajú, alebo ktoré využívajú na tranzit.

Potápači vytiahli v nedeľu z vraku potopenej lode pri ostrove Lampedusa ďalších 83 tiel. Počet obetí štvrtkového nešťastia tak stúpol na 194. Úrady upozorňujú, že bilancia sa môže ešte výrazne stúpnuť vzhľadom na vysoký počet nezvestných. Potopenie lode prežilo 155 z celkového počtu okolo 500 ilegálnych imigrantov na palube.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc