Barroso privítal ďalší krok k odštartovaniu „európskej“ pomoci pre Grécko

Brusel 11. apríla (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso privítal dnešný ďalší krok krajín eurozóny k tomu, aby Grécku finančnou asistenciou pomohli vyhnúť sa vyhláseniu štátneho bankrotu. Podľa jeho slov to svedčí o tom, že v Európe "zodpovednosť a solidarita môžu fungovať spoločne".

Ministri financií štátov, ktoré majú za svoju menu euro, dnes prostredníctvom videokonferencie dohodli detaily "európskej" výpomoci, medzi nimi aj celkovú výšku a úrokovú sadzbu bilaterálnych pôžičiek.

"Som mimoriadne potešený dnešnou dosiahnutou dohodou medzi členmi eurozóny na ďalších detailoch poskytnutia finančnej podpory Grécku, pokiaľ to bude potrebovať. Je to dôkazom, že eurozóna urobí to, čo je nevyhnutné, aby zabezpečila svoju finančnú stabilitu a poskytla pomoc Grécku na základe záverov z marcového zasadnutia Európskej rady. Európa ukázala, že zodpovednosť a solidarita môžu fungovať súčasne. Som si istý, že táto dohoda pomôže Grécku v dôraznej korekcii schodku verejných financií a k presadeniu nutných štrukturálnych reforiem," uviedol v oficiálnom vyhlásení Barroso.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pa