Barroso sa do konca týždňa stretne s novou bulharskou nominantkou do EK

Brusel 20. januára (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa plánuje stretnúť s novou kandidátkou Bulharska na komisárku Kristalinou Georgievovou do konca týždňa. Informoval o tom dnes jeden z hovorcov EK Amadeu Altafaj. Presný termín stretnutia nie je ešte stanovený.

Portfólio, ktoré by malo pripadnúť Bulharke, tiež nie je definitívne. Neexistuje teda istota, že Barroso ponechá Georgievovej na starosti pôvodne Bulharsku pridelenú rozvojová pomoc.

"Georgievová ako viceprezidentka Svetovej banky má s určitosťou bohaté skúsenosti s koordináciou rozvojovej pomoci rôznym krajinám. Ale predseda Európskej komisie stanoví pre ňu portfólio až po osobnom stretnutí," uviedol Altafaj.

Híring novej bulharskej nominantky sa má pred poslancami Európskeho parlamentu uskutočniť 3. februára. Georgievovú Sofia navrhla za svoju zástupkyňu v EK po tom, ako pôvodná bulharská dezignovaná komisárka Rumjana Želevová v utorok stiahla svoju kandidatúru vzhľadom na obvinenia zo zatajovania svojich obchodných aktivít. Okrem toho abdikovala aj na post ministerky zahraničných vecí Bulharska.

Hlasovanie o Barrosovej v poradí druhej komisii je predbežne naplánované na 9. februára.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh