Barroso vyzval politikov, aby problém názvu Macedónska vyriešili čo najskôr

Brusel 9. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes vyzval aktérov sporu o oficiálny názov Macedónska, aby v čo najkratšej dobe vyriešili hádky okolo mena balkánskej krajiny. Barroso apeloval na gréckych a macedónskych politikov po dnešnom stretnutí s macedónskym prezidentom Gjorgem Ivanovom.

Názov Macedónsko nepoužíva veľa krajín, v "slovenskej" forme ho uznáva len o čosi viac než polovica členských krajín OSN. Deje sa to pre výhrady Grécka, ktoré má na svojom území región s rovnakým názvom a argumentuje tým, že má na meno Macedónsko historický nárok.

Dve desaťročia sa ťahajúci problém, ktorý postavil Skopje do pozície medzinárodne využívať "krkolomnú" verziu Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (anglická skratka FYROM), sa však možno blíži ku koncu, aspoň podľa Barrosa a Ivanova.

"Klíma na rozhovory je, zdá sa, najlepšia za ostatné roky. Viem, že sa úsilie vyvinulo aj v minulosti, ale vyzývam všetky strany, aby tento vlečúci sa problém okolo názvu vyriešili. Práve teraz dozrel čas na dopracovanie sa k zhode na názve," apeloval na politikov Barroso.

"Myslím si, že sa dôvera na oboch stranách rokovacieho stola vracia, macedónski študenti sa učia na gréckych školách, turisti dovolenkujú v Grécku a grécki obchodníci investujú u nás," reagoval na Barrosove slová Ivanov.

Macedónsko sa nemôže posunúť vo svojej snahe o európsku integráciu ďalej, než mu to inštitút veta, aplikovaný zo strany Grécka, povoľuje. Grécka "blokáda" je zreteľná od roku 2005 a Macedónsko nemôže začať prístupové rokovania, aj keď odporúčanie prizvať ho k nim od Európskej komisie má. Na pozvánku je totiž nutné mať jednomyseľnú podporu členských štátov.

Barroso nepovedal, ako rýchlo po vyriešení sporu sú schopné rozbehnúť sa aj integračné procesy smerom k vstupu do únie. Macedónsku pripomenul, že v snahe priblížiť sa k Európe musí pridať v boji s organizovaným zločinom a korupciou.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy