Barroso zaželal úspech Cameronovi i jeho vláde, zdôraznil spoločné výzvy

Brusel 12. mája (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso zaželal dnes novej britskej vláde a lídrovi konzervatívcov Davidovi Cameronovi úspechy vo všetkých oblastiach budúcej práce.

Barroso vo svojom liste zdôraznil potrebu spoločných krokov, ktoré by mali odpovedať na problémové otázky v európskej politike.

"Želám Vám i celej britskej vláde veľa úspechov v náročnej práci, ktorá pred Vami stojí. Rovnako ako európska exekutíva čelíte aj Vy zložitým rozhodnutiam v ťažkých časoch. Som presvedčený, že sa vyberiete správnou cestou zo súčasnej krízy na ceste k udržateľnému rastu," píše sa v liste.

Barroso sa teší aj na spoluprácu s Cameronom, od ktorého očakáva politiku v súlade so záujmami EÚ. "Mnoho z výziev stojacich pred nami – ozdravenie ekonomiky, boj proti chudobe, snaha o obmedzenie klimatických zmien, energetická bezpečnosť – sú spoločné pre celú Európu a vyžadujú si spoločnú akciu," konštatoval šéf európskej exekutívy. "Teším sa na spoluprácu v mnohých oblastiach, napríklad pri podpore jednotného trhu a rozumnej regulácie, väčšiu transparentnosť a zodpovednosť v Európskej únii."

Barroso môže očakávať od Camerona euroskeptickú politiku a snahu o ochranu britských záujmov v rámci EÚ. Konzervatívci budú tvoriť vládu s liberálnymi demokratmi. Labouristi odchádzajú po 13 rokoch do opozície.

(spravodajca TASR Sivlester Balog) hy