Biden vyzval poslancov EP, aby čím skôr podporili dohodu o výmene dát s USA

Brusel 6. mája (TASR) – Americký viceprezident Joe Biden v dnešnom prejave pred európskym parlamentom (EP) zdôraznil potrebu spoločného, celosvetového boja proti terorizmu a apeloval na poslancov, aby podporili pokračovanie vzájomnej dohody o výmene dát medzi USA a EÚ.

EP sa vo februári rozhodol nedať zelenú predĺženiu dohody o zdieľaní osobných údajov z bankových kont (SWIFT), ktoré chce USA využiť na efektívnejší boj proti teroristom. Vedomosti o posunoch na kontách a informácie o ich majiteľoch majú dopomôcť k vypátraniu a dolapeniu teroristických skupín.

"Dodržanie ľudských práv je úlohou demokratických vlád, ale aj osobná bezpečnosť je základným právom. Počas mojej politickej kariéry som sa vždy snažil o rešpektovanie práva na súkromie a považujem to naďalej za dôležitú vec. Čím ďalej však sme bez dohody, tým strácame viac času, ktorý mohol byť využitý na prevenciu voči teroristickým útokom. Aj počas toho, ako sme sa tu zišli, existujú skupiny, ktoré pripravujú útoky podobné tým, ktoré ničili v New Yorku, Londýne či Madride. Aby sme ich zastavili, potrebujeme využiť všetky naše legitímne prostriedky," povedal pred plénom Biden.

Od februára dostala mandát na nové vyjednávania s USA od parlamentu Európska komisia a komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová sľúbila dostať novú dohodu pod strechu do júna tohto roku.

"Neviním vás, že máte pochybnosti, chápeme, že ste v niektorých ohľadoch znepokojení. Ale som presvedčený, že existuje stredná cesta medzi použitím nástroja a uchránením práva na súkromie," vyjadril vieru v pozitívne rozuzlenie vlečúceho sa vyjednávania Biden, ktorý v súvislosti s terorizmom spomenul v Bruseli aj hrozbu iránskej jadrovej politiky. "Bolo by to iróniou, keby sa po páde železnej opony znova dostala k slovu jadrová hrozba v jednom z najnestabilnejších regiónov sveta. Keď to pripustíme, myslím si, že naše deti, vnúčatá ani pravnúčatá nám neodpustia."

(spravodajca TASR Silvester Balog) žab