Blízkosť zrušenia kanadských víz pre ČR je stále otázkou mesiacov

Brusel 23. apríla (TASR) – Európska únia zatiaľ nedokáže zrýchliť proces, po ktorom by českí občania už nemuseli žiadať o víza pri ceste do Kanady. Povedala to po dnešnom stretnutí ministrov vnútra Európskej únie komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Predstavitelia Českej republiky dúfajú v rozhodujúci pokrok pri riešení situácie na blížiacom sa summite EÚ-Kanada. "Je to komplikovaná záležitosť. Nie je pravda, že by bola EÚ v tejto veci pasívna, naopak, komunikujeme s predstaviteľmi Kanady a je to kontinuálny proces," povedala Malmströmová.

Kanada zaviedla pre ČR vízovú povinnosť v júli 2009 po prívale žiadostí o azyl od českých Rómov. Odvtedy sa o jej zrušení diskutovalo tak počas švédskeho, ako aj prebiehajúceho španielskeho predsedníctva, no konečný efekt je stále málo hmatateľný.

Pokrok v rokovaniach o zrušení vízovej povinnosti sa očakáva na summite EÚ-Kanada, ktorý sa uskutoční 5. mája v Bruseli. Česká republika je jedinou krajinou zo Schengenského priestoru, voči ktorej má Kanada zavedené víza, z európskej dvadsaťsedmičky ich ešte majú Rumuni a Bulhari.

"My máme prakticky nulovú vyjednávaciu pozíciu, Európska komisia je ako služobník občanov únie, v tomto prípade občanov Českej republiky. Celá záležitosť sa dostala na program summitu EÚ. Kanada na ňom musí cítiť tlak, že je to problém EÚ, nielen český. Ak bude EK tento problém zdôrazňovať na všetkých úrovniach, kanadské orgány sa ním budú musieť zaoberať," povedala dnes námestníčka ministra vnútra ČR pre európske záležitosti Lenka Ptáčková Melicharová.

Kanadská strana označuje za konečný termín zrušenia víz rok 2013. Vtedy by mala v Kanade vstúpiť do platnosti nová azylová legislatíva zabraňujúca masívnemu prívalu ľudí, ktorí sa v Severnej Amerike chcú usadiť. "To je niečo absolútne neprijateľné," povedala dnes Melicharová.

Politička, ktorá na rade zastupovala českého ministra vnútra Martina Pecinu, analyzovala aj prípadnú odvetu v rámci možností Česka. "Ak by sa nedosiahol pokrok na summite, viem si predstaviť, že by Európsky parlament, podobne ako český, zablokoval prijatie ekonomicko-hospodárskej dohody s Kanadou a to sa dotkne už všetkých členských štátov EÚ," načrtla možnosti protiopatrení Melicharová.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy