Británia chce zmraziť rozpočet únie do r.2020, Radičová diskusie nezachytila

Brusel 17. decembra (TASR) – Británia na čele so svojím premiérom Davidom Cameronom tlačí na ostatné štáty Európskej únie (EÚ), aby v budúcich rokoch zmrazili rozpočet únie, pokiaľ sa v krajinách plošne prijímajú ozdravné opatrenia verejných financií. Slovenská premiérka Iveta Radičová nezachytila na dnes skončenom summite diskusiu o tomto koncepte.

Británia apeluje v liste na ostatné krajiny, aby sa pridali na jej stranu, iniciatíva hovorí o tom, že by sa mal rozpočet v rokoch 2014 až 2020 zamraziť na úroveň z roku 2013, pričom jeho hodnoty by brali ohľad len na každoročnú infláciu.

"Je neakceptovateľné míňať viac a viac cez rozpočet únie. Británia, Francúzsko a Nemecko sú jednotné v názore na potrebu zastaviť proces, keď strácame kontrolu nad rozpočtom. Naprieč celou Európou krajiny uťahujú svoje opasky a Európa nemôže mať v tomto smere imunitu," komentoval snahu zastaviť nekonzistentnosť v únii po summite Cameron. V sobotu (18. 12.) vydá Cameron vyhlásenie v tejto veci spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a "niekoľkými inými európskymi lídrami".

Napriek rozsiahlej odozve v Bruseli slovenská premiérka Iveta Radičová zatiaľ o takejto iniciatíve informácie nemá.

"Žiadna diskusia na túto tému nebola ani včera večer ani dnes. Záver je jasný – návrhy na finančnú perspektívu pripraví Európska komisia tak, ako je to v jej kompetencii do konca júna a my ako členské štáty budeme s ňou úzko spolupracovať. Na tomto sme sa dohodli," reagovala Radičová.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl