EÚ: Buzek otvoril plenárku EP výzvou na uznanie genocídy Rómov

Brusel 2. februára (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek dnes vyzval všetky členské krajiny Európskej únie, aby uznali genocídu spáchanú na Rómoch počas obdobia druhej svetovej vojny – tzv. Porrajmos. Buzek výzvou otvoril miniplenárne zasadnutie EP v Bruseli, ktoré sa venuje najmä energetike a zahraničnopolitickým témam.

Počas druhej svetovej vojny boli Rómovia, podobne ako Židia, rasovo prenasledovaní nacistami, pripomenul predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek a vyjadril ľútosť nad tým, že tento fakt nie je všeobecne známy. Počet rómskych obetí genocídy v rokoch 1939-45 sa odhaduje na 220.000 až 500.000. Podľa predsedu EP nastal čas, aby si Európania uvedomili, že komunita „našich rómskych bratov a sestier“ tiež prežila „traumu genocídy“. Len tak bude možné lepšie pochopiť tragédiu, ktorou si táto menšina musela prejsť, dodal.

Európsky parlament sa bude venovať počas dnešného a štvrtkového programu aj situácii v severnej Afrike, ktorej obyvatelia v Tunisku i Egypte vyjadrili svoju nevôľu s dlhoročnými režimami. EP je podľa slov svojho predsedu pripravený pomôcť krajinám na pobreží Stredozemného mora pri „prechode k demokracii, ktorý iniciovali samotní občania.“ Európska únia im zároveň musí vyslať signál, že je pre ňu „demokracia v susedských krajinách rovnako dôležitá, ako ich stabilita“.

Situácia v severnej Afrike je podľa Jerzyho Buzeka veľmi dynamická. Predseda EP privítal demokratické zmeny v Tunisku, situácia v Egypte, o ktorej budú poslanci diskutovať po vsunutí do programu na poslednú chvíľu, je však podľa jeho slov odlišná a hrozí, že demokratická opozícia sa v krajine nepresadí. Napriek tomu zdôraznil, že jedinou odpoveďou na túžbu po slobode musia byť slobodné voľby. Akýmkoľvek hospodárskym zmenám musí podľa jeho slov predchádzať politická reforma.

Európska únia si 20. januára pripomenula dvadsiate výročie lotyšskej Krvavej nedele, kedy na nové orgány nezávislého Lotyšska zaútočili prosovietské vojská, pripomenul Jerzy Buzek. Sedem ľudí vtedy zahynulo, mnoho ďalších utrpelo zranenia.

Predseda Európskeho parlamentu ostro odsúdil popravu Zahry Bahramiovej v Iráne, ktorá bola 29. januára obesená. Zároveň vyzval iránske orgány, aby vysvetlili všetky obvinenia, ktoré voči nej vzniesli. Pripomenul tiež postoj Európskeho parlamentu, ktorý trest smrti dôrazne odmieta.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh