Buzek sa dištancoval od intenzívneho riešenia rómskeho problému na summite

Brusel 16. septembra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek odmieta vnímať eskalovaný rómsky problém ako hlavnú tému dnešného mimoriadneho summitu Európskej únie. Problémy sa vyostrili medzi Európskou komisiou a Francúzskom počas uplynulých dní pre vyhosťovanie Rómov z Francúzska.

"Chceme tento problém riešiť, ale vyvolávanie zbytočného napätia k tomu nebude viesť. Moju úvodnú reč som viedol vo svetle oficiálneho programu," povedal Buzek, ktorý sa vo svojom úvodnom príhovore k lídrom EÚ na žiadosť stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya nezmienil o rómskej problematike.

Buzek vidí dôvody vyhrotenej situácie v Európe čiastočne ako následok svetovej hospodárskej krízy. "Pred tromi, štyrmi rokmi to nebolo také vypuklé. Teraz je však nedostatok pracovných miest, blahobyt je nižší. V časoch krízy sú takéto veci typické," konštatoval Poliak.

Buzekova mierna reakcia je určitým prekvapením, pretože Európsky parlament minulý týždeň rezolúciou odsúdil kroky francúzskej vlády a požiadal ju, aby s deportovaním skončila. Na druhej však strane Buzek reprezentuje najväčšiu politickú frakciu v EP, Európsku ľudovú stranu, ktorá za podporou návrhu uznesenia nestála.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem