Buzek víta rozhodnutie súdu o Kosove, má byť „nástrojom k zmiereniu“

Brusel 22. júla (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek víta rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (MSD) o deklarácii nezávislosti Kosova. Buzek reagoval z čelných predstaviteľov Európskej únie na ostro sledovaný verdikt súdnej rady ako prvý.

"MSD preukázal veľký záväzok v zachovaní medzinárodného mieru a stability rozhodnutím o prípade, ktoré považuje EÚ za sui generis. Svet by mal rešpektovať toto konzultatívne rozhodnutie MSD," konštatoval v prvej reakcii Buzek.

Šéf EP vidí rozhodnutie ako niečo, čo má potenciál zmeniť vzťahy medzi predstaviteľmi Kosova a Srbska k lepšiemu. "Obe strany by mali využiť toto rozhodnutie ako nástroj k zmiereniu, a nie ako ospravedlnenie za ďalšie predlžovanie diplomatického sporu. Obaja lídri sa potrebujú dohodnúť na všeobecne platnom a do praxe premietnuteľnom riešení, ktoré je v záujme ich ľudí, rovnako ako všetkých, čo obývajú západný Balkán, Európsku úniu, ako aj celého medzinárodného spoločenstva," apeloval na obe strany Buzek.

Európsky parlament na svojom júlovom zasadnutí prijal v pléne väčšinovo rezolúciu, v ktorej sa píše, že "nezávislosť Kosova by malo uznať všetkých 27 štátov únie". Napriek tomu však v zákonodarnom zbore nepanuje takáto zhoda vo veci Kosova. Päť z členských krajín – Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko ešte oficiálne Kosovo za samostatný štátny útvar neuznalo.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla