EÚ by mala prestať s transfermi žiadateľov o azyl späť do Grécka, tvrdí OSN

Atény 20. októbra (TASR) – Štáty Európskej únie by mali prestať s transfermi žiadateľov o azyl späť do Grécka na základe Dublinskej azylovej konvencie kvôli zlým podmienkam, ktorým čelia v tejto krajine. Uviedol to dnes osobitný spravodajca OSN pre otázky mučenia Manfred Nowak.

"Grécko by nemalo niesť bremeno prijatia väčšiny ilegálnych migrantov vstupujúcich do EÚ," vyhlásil Nowak. Podľa Dublinskej konvencie totiž žiadatelia o azyl by mali podať žiadosti v prvej krajine EÚ, do ktorej vstúpia.

Podľa OSN približne 50 percent všetkých zatknutí ilegálnych migrantov do EÚ sa uskutočnilo v roku 2008 v Grécku. Tento počet sa v roku 2009 zvýšil na 75 percent a v roku 2010 na takmer 90 percent. Každý deň vstúpi do krajiny 300 až 400 migrantov, tvrdí OSN, čo viedlo k národnej kríze imigračného detenčného systému Grécka, najmä detenčných zariadení, policajných a pohraničných staníc a väzníc.

"Je to skutočne európsky problém, ktorý potrebuje spoločné európske riešenie a nielen posilnenie hraníc EÚ," dodal Nowak a vyzval EÚ, aby do základov premyslela svoju azylovú a migračnú politiku.

Grécko kritizovali medzinárodné a humanitárne organizácie, že zamieta žiadosti o azyl bez dôkladného posúdenia a neposkytuje primerané ubytovanie pre žiadateľov o azyl.

Podľa Nowaka žiadatelia o azyl v Grécku čelia veľkým ťažkostiam získať prístup k azylovému procesu a nedostávajú základné veci, ako je tlmočenie, prístup k lekárskej starostlivosti a právnu pomoc. Zadržiavaní sú podľa neho zavretí v preplnených celách so zlou ventiláciou a osvetlením.

Nórsko a Británia patria medzi málo krajín EÚ, ktoré prestali posielať žiadateľov o azyl späť do Grécka kvôli zlým podmienkam v krajine, a to aj napriek Dublinskej konvencii.

Zdroj: DPA

3 mk juh