EÚ čaká na rýchle objasnenie nákazy baktériami EHEC v Nemecku

Brusel 1. júna (TASR) – Štáty Európskej únie očakávajú pri hľadaní zdroja nebezpečnej bakteriálnej nákazy rýchle objasnenie z Nemecka. Vyplýva to z vyhlásenia zdravotníckych expertov všetkých 27 členských krajín.

Vyhlásenie, ktoré experti zverejnili po stretnutí v Bruseli v utorok večer, vyzýva nemecké úrady, aby podnikli všetky opatrenia potrebné na čo najrýchlejšie zistenie všetkých zdrojov spojených s ochorením a spôsob, akým ku došlo ku kontaminácii.

"Štáty EÚ berú tiež na vedomie, že prepuknutie (ochorenia) je geograficky spojené s oblasťou okolo mesta Hamburg," uvádza sa vo vyhlásení. Na úrovni EÚ budú podniknuté všetky potrebné opatrenia hneď, ako budú úplne zistené zdroje nákazy. Pôvodné podozrenie, že za šírením nákazy stoja šalátové uhorky zo Španielska, sa nepotvrdilo.

V oznámení expertov sa uvádza, že v Nemecku dosiaľ potvrdili deväť úmrtí po nákaze enterohemoragickým kmeňom baktérií E. coli (EHEC). Ďalších päť prípadov predpokladaného úmrtia na EHEC čaká na potvrdenie. Z nakazených pacientov v krajine trpí 373 ľudí hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), ktorý môže pri infekcii týmito baktériami viesť k závažným komplikáciám.

Ďalšie jednoznačne potvrdené prípady nákazy baktériami EHEC sa vyskytli vo Švédsku (41 nakazených, z toho 15 pacientov má HUS), v Dánsku (14 prípadov, z toho 6 HUS), vo Francúzsku (6 prípadov), v Británii (3 prípady, z toho 2 HUS), v Holandsku (7 prípad, 3 HUS) a v Rakúsku (2 prípady). U väčšiny pacientov ide o ľudí, ktorí boli prednedávnom v Nemecku.

Zdroj: DPA

3 gon zsl