Český premiér priznal pripravenosť Prahy na odchod Grécka z eurozóny

Brusel 23. (mája) – Český predseda vlády Petr Nečas po príchode na neformálny summit EÚ v Bruseli dnes konštatoval, že česká strana vníma viac ako vážne možnosť odchodu Grécka z eurozóny.

"Som presvedčený, že odchod Grécka z eurozóny je reálny variant. A podľa môjho osobného názoru, za určitých okolností dokonca to bude jediná z možností," povedal predseda vlády novinárom.

Nečas spresnil, že Česká republika nie je členskou krajinou eurozóny a nezúčastňuje sa prác Euroskupiny, takže nemusí riešiť či Grécko má alebo nemá zostať v menovej únii.

"Bolo by samozrejme lepšie, keby Grécko plnilo úsporný program a zostalo v eurozóne, lebo nemôžeme vylúčiť, že to bude otras a nedá sa vylúčiť zastavenie finančných tokov v zmysle zamrznutia medzibankového trhu, zníženia pôžičiek do podnikateľskej sféry a podobne," povedal. Česká strana si podľa neho dobre uvedomuje, že možný odchod Grékov z menovej únie by nezostal bez následkov a nákladov.

Na otázku, či česká vláda uvažuje o krízovom pláne v prípade, ak Atény opustia eurozónu, tak ako to podľa agentúry Reuters pripravujú aj členovia menovej únie, Nečas priznal, že v Prahe sú na to pripravení.

"Predstava, že by sa Českej republiky odchod Grécka z eurozóny nedotkol, je naivná a nepravdivá. My by sme v spolupráci s Českou národnou bankou nejaké konkrétne kroky museli pripraviť a v podstate už sú pripravené," uviedol Nečas. Odmietol však špecifikovať, o aké konkrétne opatrenia ide.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hol