EÚ chce ako celok podpísať Európsky dohovor o ľudských právach

Brusel 17. marca (TASR) – Európska únia ako celok sa chce pripojiť k Európskemu dohovoru o ľudských právach, ktorý už ratifikovali všetky jeho členské krajiny jednotlivo.

Zmenu v postoji mohla priniesť až Lisabonská zmluva, pred jej vstupom do platnosti EÚ nemala legitimitu na pripojenie sa ku konvencii. Ak sa EÚ pridá k 47 doterajším signatárom, zaručí to občanovi EÚ domáhať sa svojich práv na Európskom súde pre ľudské práva, pokiaľ bude mať pocit, že inštitúcie v EÚ nedodržali jeho fundamentálne práva.

"Pristúpenie ku konvencii má pre EÚ politickú, právnu i symbolickú dôležitosť," odôvodnil José Manuel Barroso kroky únie smerom k pripojeniu. EÚ by bola vôbec prvým subjektom, ktorý by prijal dohovor bez toho, aby bol členom Rady Európy.

Európsky dohovor o ľudských právach bol podpísaný pod záštitou Rady Európy 4. novembra 1950, do platnosti vstúpil o tri roky neskôr. Do jej textu sú v súčasnosti zahrnuté aj práva "tretej generácie" ako ochrana osobných dát či garancie týkajúce sa bioetických otázok.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla