EÚ chce dohliadať na občanov únie, ktorí bojujú v Sýrii, po ich návrate

Luxemburg 7. júna (TASR) – Členské krajiny Európskej únie sa dnes dohodli na zintenzívnení spolupráce v snahe zabrániť viac ako 600 občanom EÚ, ktorí bojujú v Sýrii, aby sa po návrate domov nevenovali terorizmu.

Ministri vnútra EÚ vyhlásili, že plánujú viac sledovať sociálne médiá a zintenzívniť spoluprácu s krajinami, ktoré susedia so Sýriou, ako napríklad Turecko. Vyzvali tiež Európsky parlament, aby schválil legislatívu, ktorá by umožnila lepšie stopovať cesty do tejto oblasti.

Francúzsky minister vnútra Manuel Valls povedal, že počet občanov EÚ bojujúcich v zahraničí s možným napojením na teroristické organizácie nebol nikdy taký veľký. Dodal, že zďaleka prevyšuje vojny a konflikty v Afganistane, Somálsku a oblasti Sahelu.

Valls oznámil, že prieskum v ôsmich krajinách najviac znepokojených občanmi bojujúcimi v radoch povstalcov v Sýrii ukázal, že približne 500 ich odišlo práve z týchto krajín. Celkový počet zo všetkých štátov EÚ je viac ako 600.

Títo bojovníci, ktorí majú úplný vojenský výcvik, sú zradikalizovaní a traumatizovaní z vojny a mohli by po svojom návrate predstavovať akútne nebezpečenstvo. Vallsove obavy zdieľajú aj Británia, Nemecko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a severské krajiny, napísala agentúra AP.

Členské krajiny EÚ chcú od Europolu, aby na sociálnych médiách, ako je Facebook, Twitter, YouTube a podobne, monitoroval radikálne stránky, ktoré propagujú násilie a terorizmus.

2 izi žab