EÚ chce zintenzívniť boj proti nezákonnému obchodu so živočíchmi a rastlinami

Brusel 7. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes otvorila verejnú konzultáciu o tom, ako môže EÚ zefektívniť boj proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami.

Iniciatíva reaguje na celosvetový nárast tohto druhu trestnej činnosti. Zvyšujúci sa dopyt po nelegálnych produktoch má ničivé následky na množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, pričom viaceré z nich patria medzi ohrozené.

EÚ je jedným z hlavných cieľových trhov a tranzitným bodom pre výrobky pochádzajúce z voľne žijúcich živočíchov a rastlín, pričom čoraz významnejšiu úlohu zohráva v tomto lukratívnom "biznise" organizovaný zločin.

"Nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami si vyberá svoju krutú daň na biodiverzite a my potrebujeme nájsť spôsob, ako sa k tomu postaviť aktívnejšie," opísal pozíciu EÚ eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.

Komisia preto otvorila o tejto problematike celourópsku verejnú diskusiu. Záujemcovia sa môžu vyjadriť k položeným otázkam do 10. apríla 2014 na internetovú stránku http://ec.europa.eu/yourvoice/.

Výsledky konzultácie a závery následnej konferencie sa stanú podkladom pre revíziu existujúcej politiky a zefektívnenie opatrení EÚ v tejto oblasti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc