EÚ chce zrušiť Srbom víza už v roku 2010

Pozadie

Integračné úsilie Srbska momentálne blokuje najmä Holandsko, ktoré trvá na "plnej spolupráci" Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu a vydaní Ratka Mladiča.

Naviac sa v EÚ šíri nová vlna "únavy z rozširovania", Európskej komisii teda nezostáva nič iné len sa sústrediť na liberalizáciu vízového režimu, pod ktorý spadajú všetky krajiny západného Balkánu s výnimkou Chorvátska. Minulý rok preto Komisia vydala "cestovnú mapu", v ktorej stanovila podmienky pre Albánsko, Macedónsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu a Srbsko. Ich splnenie je potrebné, aby ich Únia mohla zaradiť na "biely zoznem" krajín, ktorých občania na cestovanie do schengenského priestoru nepotrebujú víza.

Otázky

„V oblasti riadenia bezpečnosti hraníc sa dosiahli srbské orgány značný pokrok“, povedal Joseph Lloveras, vedúci delegácie EÚ v Belehrade. Vo svetle takéhoto vývoja je Komisia pripravená navrhnúť, aby boli Srbsku zrušené víza.

Vyjadrenia Lloverasa dávajú za pravdu správe European Stability Iniciative, vplyvného výskumného inštitútu, ktorý v máji konštatoval, že Srbsko plní väčšinu podmienok potrebných na to, aby sa dostalo na schengenskú bielu listinu. Správa tiež pozitívne hodnotila pokrok Čiernej Hory a Macedónska.

Ak sa na tom EÚ dohodne, bude to znamenať, že Srbi budú môcť cestovať do schengenského priestoru bez víz  už v roku 2010.

Prvým krokom ale musí byť legislatívny návrh Európskej komisie, ktorý bude následne vyžadovať súhlas členských štátov zastúpených v Rade ministrov. V tejto otázke sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou a nie jednomyseľne, čo zvyšuje šance, že sa podarí preklenúť nesúhlas Holandska a Rakúska.

Brusel sa ale bude musieť popasovať s problémom, aký vplyv by malo zrušenie víz napríklad na kosovských Albáncov, keďže Belehrad stále považuje Kosovo za súčasť Srbska. Ak by boli najprv zrušené víza len Srbom, pre bosnianskych moslimov to bude znamenať, že ostanú v rámci Bosny a Hercegoviny jediné z troch štátotvorných etník,  ktorého príslušníci nebudú môcť požiadať o srbský alebo chorvátsky pas a vyhnúť sa tak vízovej povinnosti.

Lloveras priznáva, že stále existujú niektoré nedoriešené otázky, podľa neho sa „na tom pracuje“. Otázka sa pravdepodobne dostane do agendy najbližšieho stretnutia ministrov zahraničia (27. júla).