Chorvátsko chce do konca júna otvoriť všetky kapitoly prístupových rokovaní

Brusel 23. marca (TASR) – Chorvátsko chce do konca júna otvoriť všetkých päť zvyšných kapitol prístupových rokovaní. Plánované úspešné uzavretie všetkých kapitol do konca roka má dať krajine zelenú k začleneniu do európskych štruktúr v dávnejšie avizovanom roku 2011.

"Vstúpili sme do záverečnej a rozhodujúcej fázy, čakajú nás najkomplikovanejšie state. Ešte počas trvania španielskeho predsedníctva sa chceme dopracovať k otvoreniu všetkých zostávajúcich kapitol," povedal po dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre Chorvátsko minister zahraničných vecí balkánskej krajiny Gordan Jandrokovič.

Chorvátsko otvorilo z 35 kapitol doteraz 30, z nich 17 už aj uzavrelo. Päť zostávajúcich sa týka hospodárskej súťaže, súdnictva a základných práv, inštitúcií, zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky a ostatných záležitostí.

Pokrok v kapitole číslo 31, teda na poli zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky, dlho blokovalo Slovinsko, ktoré sa so "susedom" sporí o územie od vyhlásenia nezávislosti oboch krajín. Tento problém však už speje k vyriešeniu.

"Myslím si, že pre blížiacu sa dohodu medzi stranami bol výborným signálom už summit o západnom Balkáne minulý víkend v Brde," podotkol komisár pre rozšírenie EÚ Štefan Füle.

Doplnil aj oblasti, v ktorých sa musí Chorvátsko najviac snažiť priblížiť európskym štandardom. "Pridať bude treba určite ešte v oblasti národnostných menšín, štátnej administratívy a boja proti korupcii. Nevyhnutné je dotiahnutie reformy súdnictva a bezvýhradná spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu," dodal Füle.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy