Chorvátsko do konca roka uzavrie prístupové rokovania, hovoria diplomati

Brusel 19. mája (TASR) – Chorvátsko vďaka pokrokom v reformách justície ešte do konca roka pravdepodobne dokončí prístupové rokovania s EÚ, júnový termín však zrejme nestihne. V Bruseli to povedali diplomati EÚ, ktorých dnes citovala agentúra Reuters.

Chorvátsko by sa po Slovinsku stalo druhou krajinou bývalej Juhoslávie prijatou do únie a mohlo by čerpať financie na rozvoj svojho hospodárstva. Európske ašpirácie krajiny zbrzdili obavy Západu z korupcie a neochota Záhrebu vyrovnať sa so svojou rolou počas balkánskych konfliktov z 90. rokov.

Bruselskí diplomati však vyhlásili, že reformné snahy z uplynulých mesiacov začínajú prinášať výsledky a presvedčili viac krajín EÚ, že Chorvátsko môže rokovania v krátkom čase dokončiť.

"Chorváti sa seriózne snažia a Chorvátsko je na dobrej ceste dokončiť rokovania," povedal nemenovaný diplomat EÚ. "Jún nepripadá do úvahy, ale júl je možný," dodal. Iný diplomat očakáva, že rokovania sa ukončia v druhej polovici roka.

Vlády 27 členských krajín EÚ budú o Chorvátsku diskutovať na budúci týždeň. Zavŕšenie prístupových rokovaní ešte tento rok by Chorvátsku umožnilo vstup do únie v roku 2013.

1 ari dem