Chorvátsko je blízko k vstupu, musí však pridať v problémových oblastiach

Brusel/Štrasburg 16. februára (TASR) – Chorvátske členstvo v Európskej únii je "na dosah ruky", ale Záhreb stále musí pridať v oblastiach, ktoré preňho predstavujú dlhodobejšie problematické oblasti. Na potrebnú väčšiu nezávislosť súdov, podrobný plán pre redukciu korupcie a rýchlejšie vyšetrovania vojnových zločinov, ktoré sa udiali počas občianskej vojny v 90. rokoch, poukázal dnes komisár pre rozširovanie Štefan Füle.

Komisár hodnotil v Štrasburgu počas plenárnej schôdze Európskeho parlamentu pokrok Chorvátska za ostatné obdobie. Vyzdvihol, že Chorváti "pôsobivo" pokročili s reformami, ale stále musia vyvinúť veľké úsilie v oblastiach nevyhnutných pre uzavretie negociačných kapitol.

Chorvátsko súperí s Islandom o pozíciu najbližšieho, 28. člena Európskej únie. Odborníci v týchto "pretekoch" uprednostňujú Chorvátov. Predpokladá sa, že by Záhreb mohol vstúpiť do Únie už v roku 2013. Momentálne má Záhreb uzavretých 28 z 35 negociačných kapitol a dal si ambiciózny plán uzatvoriť všetky do konca roka 2011.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy