Chorvátsko musí urýchliť reformy, bojovať proti korupcii

Záhreb 10. septembra (TASR) – Chorvátsko musí zintenzívniť reformy svojho neefektívneho súdnictva a preukázať konkrétne výsledky v boji proti korupcii pred ukončením rozhovorov o členstve v Európskej únii. Uviedla to dnes komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.

"Musím to povedať jasne. Rokovania sa blížia ku koncu, preto Chorvátsko musí teraz urýchliť reformy. Nielen na papieri. Chcem vidieť konkrétne výsledky," povedala Redingová na konferencii o súdnictve s tým, že bude ostro sledovať vývoj v tejto oblasti.

Záhreb dúfa, že do konca roka uzavrie prístupové rozhovory v 30 z 33 kapitol. K zvyšným trom, ktoré chce dokončiť do júna 2011, patria dva najnáročnejšie oblasti: súdnictvo a hospodárska súťaž. Redingová uviedla, že pre zavŕšenie rokovaní o týchto kapitolách nie sú žiadne termíny ani časové plány.

"Komisia bude hodnotiť Chorvátsko podľa realizácie reforiem, nielen prijímania zákonov… Nebudeme akceptovať žiadne polovičné opatrenia," dodala komisárka.

Okrem boja proti korupcii musí Záhreb zefektívniť svoje súdy a zlepšiť prístup k menšinám, najmä etnickým Srbom.

Informovala agentúra Reuters.

1 gon dem