Chorvátsko sa podvolilo tlaku a zmení zákon brániaci vydávaniu podozrivých

Brusel 28. augusta (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že Chorvátsko pod tlakom Európskej únie naznačilo ochotu zmeniť sporný zákon, ktorý bráni vydávaniu podozrivých atentátnikov z komunistického obdobia. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Sporný zákon schválilo Chorvátsko len niekoľko dní pred svojím júlovým vstupom do EÚ. Zákon obmedzuje uplatnenie európskeho zatykača na zločiny spáchané po 7. auguste 2002.

Brusel trvá na tom, že uplatňovaniu zatykača sa nesmie brániť a že Chorvátsko porušuje európske zákony.

EK požiadala Chorvátsko, aby do piatka 23. augusta oznámilo, kedy zruší sporný zákon, Záhreb však nereagoval. Komisia Chorvátsku následne pohrozila odvetnými opatreniami, ktoré by mohli zahŕňať obmedzenie prístupu krajiny k rozvojovým fondom EÚ či odloženie jeho členstva v bezhraničnej schengenskej zóne.

Jadrom sporu je Josip Perkovič (68), Chorvát obvinený z toho, že sa v roku 1983 podieľal na vražde disidenta Stjepana Djurekoviča na príkaz bývalej juhoslovanskej komunistickej tajnej služby. Djurekoviča zabili v Nemecku. Nemecká prokuratúra, ktorá chcela postaviť Perkoviča pred súd, vydala v roku 2005 zatykač na jeho osobu.

Sporný zákon brániaci vydaniu takto chráni približne 20 ďalších podozrivých, napísal chorvátsky denník Jutarnji list.

Eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová dostala v utorok popoludní od chorvátskeho ministra spravodlivosti list, naznačujúci ochotu zmeniť zákon a zosúladiť ho s európskym právom. Informovala o tom jej hovorkyňa Mina Andreevová. Dodala, že predseda EK José Manuel Barroso dostal podobné ubezpečenie od chorvátskeho premiéra Zorana Milanoviča.

Podľa slov hovorkyne je Brusel v kontakte so Záhrebom, aby tieto pozitívne úmysly urýchlene realizoval. V opačnom prípade by EK pristúpila k akcii "v prvých týždňoch septembra", citovala ju agentúra DPA.

3 žab gon