Chorvátsko už otvorilo všetky prístupové kapitoly

Brusel 30. júna (TASR) – Chorvátsko dnes oficiálne otvorilo prístupové rokovania aj v posledných troch zostávajúcich kapitolách a spravilo tak ďalší dôležitý krok k tomu, aby sa stalo ďalším členom Európskej únie.

Chorváti sa musia s predstaviteľmi Európskej komisie dohodnúť na kapitolách Hospodárska súťaž, Súdnictvo a základné práva a Zahraničná, bezpečnostná a obranná politika. Balkánskej krajine sa podarilo uzavrieť kapitoly Verejné obstarávanie a Daňový systém. Spolu ich má už uzavretých 20 z celkového počtu 33 kapitol.

"Kapitola 23 je tou, ktorá predstavuje pre chorvátsku vládu prioritu a môžem všetkých ubezpečiť, že v nasledujúcich mesiacoch sa budeme usilovať, aby sme tento cieľ splnili. Uzavretie kapitoly o súdnictve a základných právach bude najlepším dôkazom, že krajina je pripravená na členstvo v EÚ," povedal dnes po stretnutí s predstaviteľmi posledný deň únii predsedajúceho Španielska a EK minister zahraničných vecí Chorvátska Gordan Jandrokovič.

Podľa komisára pre rozšírenie Štefana Füleho bude musieť Záhreb presvedčiť o dobre uskutočnenej reforme súdnictva a jeho efektívnosti, riešení situácie utečencov v právnom systéme, ale aj vyrovnaní sa s problémom vojnových zločincov, ktorí stále unikajú spravodlivosti.

Chorvátsko začalo negociácie v roku 2005. Jeho cieľom je uzavrieť ich do konca prebiehajúceho roka. Reálne môže rátať s členstvom v EÚ v roku 2012 alebo 2013 a ak Island nestihne ukončiť rokovania v kratšom čase, môže sa stať 28. členskou krajinou EÚ.

Prístupovú zmluvu by mohla balkánska krajina podpísať v prvej polovici budúceho roka, teda počas maďarského predsedníctva.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy