EÚ: Chystá sa pozmenený návrh o výmene údajov pasažierov v leteckej doprave

Brusel 28. januára (TASR) – Európska komisia (EK) sa chystá preskúmať plány na výmenu údajov o cestujúcich v leteckej doprave v snahe zmierniť obavy týkajúce sa ochrany súkromia pasažierov a zároveň s cieľom zvýšiť bezpečnostné opatrenia, po ktorých členské štáty EÚ volajú po atentátoch moslimských militantov v Paríži.

Systém výmeny údajov pasažierov v leteckej doprave medzi krajinami EÚ (Passenger Name Record – PNR) predložila EK už v roku 2011. Proti jeho zavedeniu sa postavili poslanci Európskeho parlamentu (EP) s upozornením, že PNR, v podstate hromadné sledovanie cestujúcich, porušuje ich právo na súkromie.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na návrh pripravovaného dokumentu EK uviedla, že exekutíva EÚ navrhuje skrátenie času na uchovávanie osobných údajov cestujúcich v leteckej doprave z 30 na sedem dní.

Európski zákonodarcovia počas januárového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu naznačili, že sú ochotní prelomiť svoju neochotu voči smernici o PNR, ale trvajú na zvýšenej ochrane osobných údajov.

Návrh EK predpokladá uskladňovanie zozbieraných údajov po obdobie piatich rokov v prípade potreby ich sprístupnenia pre orgány zapojené do boja proti terorizmu. Pre vyšetrovanie prípadov cezhraničnej zločinnosti budú uskladnené údaje prístupné iba po obdobie štyroch rokov.

Komisia rovnako navrhuje zúženie typov trestných činov, pre ktoré bude možné vyžiadať uložené dáta. Ide o prípady teroristického ohrozenia a závažnej medzinárodnej trestnej činnosti.

Zámerom EK je predložiť pozmenený návrh o PNR už 10. februára, jeho možné prijatie sa predvída však až v druhej polovici tohto roka, keďže o tomto legislatívnom návrhu bude musieť hlasovať aj Európsky parlament a schváliť ho musí aj Rada EÚ.

EÚ má uzatvorené dohody o výmene údajov o cestujúcich v leteckej doprave so Spojenými štátmi a Kanadou a niektoré krajiny únie, napríklad Francúzsko, zaviedli vlastný systém evidencie cestujúcich, takýto systém však neplatí pre úniu ako celok.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon