Členské štáty zvažujú posunúť spor o právomoci EP na Európsky súdny dvor

Brusel 14. októbra (TASR) – Členské štáty Európskej únie zvažujú podanie na Európsky súdny dvor vo veci medziinštitucionálnej dohody, v ktorej Európsky parlament požaduje stále viac právomocí na poli zahraničnej politiky, píše o tom dnes internetový denník EUObserver.

Vznikajúca dohoda je súčasťou implementácie od minulého roka platnej Lisabonskej zmluvy, ktorá zahŕňa v sebe aj zvýšené právomoci EP v zahraničnej politike.

Prístup k problematike zo strany EP sa však nepáči zástupcom členských krajín, ktorí na stretnutí stálych predstaviteľov vyslovili nevôľu s požiadavkami poslancov. Tí by chceli mať zastúpenie v delegáciách EÚ pri väčšine medzinárodných vyjednávaní.

"Alternatíva s posunutím celej veci pred súd je stále reálna," povedal pre EUObserver nemenovaný zdroj.

Komisia súhlasí so zaradením predstaviteľa alebo predstaviteľov EP do svojich delegácií len v prípade, ak je to "logisticky, politicky a diplomaticky možné" a pri zasadnutiach, ktoré majú "mimoriadnu politickú dôležitosť". EK argumentuje aj tým, že situácia počas rokovaní sa môže stať neprehľadnou. Tak tomu bolo napríklad na minuloročnom klimatickom summite v Kodani, ktorého sa zúčastnilo aj 106 europoslancov a šéf delegácie EÚ postupne strácal prehľad o tom, aká je vlastne jednotná pozícia únie vyjadrená aj v názoroch poslancov.

"S EK problém nemáme. Ten vyvstáva vo vzťahu k členským štátom, ktoré sa nechcú debaty o medziinštitucionálnej dohode zúčastniť. Každá inštitúcia EÚ interpretuje po svojom svoje právomoci vyplývajúce z Lisabonskej zmluvy a chce maximalizovať svoj vplyv. Nevidím to však ako konflikt medzi inštitúciami," reagoval portugalský poslanec Paulo Rangel, ktorý má na starosti predkladanie dohody pred plénum.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh