EÚ dá miliardy na reformy v kandidátskych krajinách

Brusel 12. júla (TASR) – Európska komisia dokončila dnes prípravu plánov na poskytnutie finančnej podpory pre prebiehajúce reformy v krajinách západného Balkánu, Turecku a na Islande. Pomoc EÚ pre proreformné aktivity v týchto krajinách bude vo výške 5,5 miliárd eur.

Ako oznámila komisia, ide o podporu plánu reforiem stanoveného pre obdobie 2011-2013, ktoré už prebiehajú v Albánsku, Bosne a Hercegovine, bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko, Čiernej Hore, Chorvátsku, na Islande, v Srbsku a takisto v Kosove. Ide o široký plán únie, nazývaný aj Dokumenty viacročného usmerneného plánovania, ktorý sa snaží prehodnotiť doterajšiu stratégiu financovania v rámci nástrojov EÚ pre predvstupovú podporu (IPA).

"Tieto fondy by mali fungovať ako akýsi katalyzátor pre napredovanie reforiem v krajinách čakajúcich na vstup do EÚ a podporiť tieto krajiny počas ich cesty integračným procesom," vyhlásil dnes Štefan Füle, komisár EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku. Český komisár uviedol, že finančná podpora EÚ bude mať priamy dopad na každodenný život obyvateľov týchto krajín, pričom to zároveň prispeje k posilneniu právneho štátu, správy verejných záležitostí a ekonomického výhľadu, čo je dôležité najmä pre tie krajiny, ktoré sa spamätávajú z ekonomickej krízy.

Miliardy prisľúbené Európskou komisiou budú sústredené do oblastí ako napríklad reforma súdnictva a verejnej správy, posilnenie regionálnej spolupráce za účelom boja proti organizovanému zločinu a korupcii, budovanie občianskej spoločnosti, dôraznejšie reformy a regionálna spolupráca v oblasti vzdelávania a projekty v oblasti infraštruktúry, ktoré môžu priniesť potrebné ekonomické oživenie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh