Dačič a Thaci sa dohodli na pokračovaní rozhovorov vo februári

Brusel 18. januára (TASR) – Za uspokojivé označila šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová štvrté kolo politického dialógu na vysokej úrovni medzi Srbskom a Kosovom, ktoré sa pod jej záštitou konalo vo štvrtok v Bruseli.

Trilaterálne rokovania o normalizácii vzťahov medzi Srbskom a jeho bývalou provinciou sa začali večerným stretnutím Ashtonovej so srbským premiérom Ivicom Dačičom. Ashtonová sa potom separátne stretla aj s predsedom kosovskej vlády Hashimom Thacim a všetci traja sa neskôr zúčastnili na spoločnej pracovnej večeri.

"Mali sme ďalšie kolo dlhých a konštruktívnych diskusií. Dohodli sme sa na ďalšom, omnoho intenzívnejšom stretnutí vo februári, kde sa dúfam podarí dosiahnuť oveľa výraznejší pokrok v záležitostiach, na ktorých sme sa zhodli vlani počas rokovaní zo 4. decembra, a na ktoré poukázal aj decembrový summit EÚ," uviedla Ashtonová.

Ďalej informovala, že počas štvrtkového kola rokovaní sa podarilo dosiahnuť dočasné porozumenie o výbere colných poplatkov a daní, ktoré majú priamy dopad na občanov Srbska a Kosova.

Najnovšiemu kolu rokovaní medzi Srbskom a Kosovom pod záštitou EÚ predchádzali razantné vyhlásenia politikov z oboch strán. Najskôr srbský premiér Dačič navrhol, že by jeho krajina mohla podporiť členstvo Kosova v OSN, ak by Priština umožnila srbskej menšine v Kosove autonómiu.

O deň neskôr Thaci rezolútne vylúčil možnosť udelenia autonómie etnickým Srbom na severe Kosova a zdôraznil, že v jeho krajine nebude "žiadne delenie, žiadna autonómia, žiadne osobitné postavenie." Thaci privítal "zmenu srbského postoja" voči Kosovu, ale trval na tom, že členstvo v OSN "nezávisí od vôle" Belehradu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc