Dalliho rezignáciu chcú využiť pestovatelia tabaku na oddialenie smernice

Brusel 17. októbra (TASR) – Utorková prekvapivá rezignácia eurokomisára pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Johna Dalliho na základe podozrenia z údajného pokusu o ovplyvnenie európskej legislatívy týkajúcej sa obchodu s tabakovými výrobkami upriamila pozornosť verejnosti na pripravovanú smernicu EÚ o tabaku.

Odstúpivší komisár tvrdí, že aj napriek opusteniu tejto funkcie bude pokračovať v práci, aby doteraz vynaložené úsilie svojho úradu na revíziu smernice o tabaku nevyšlo zbytočne a smernica bola prijatá podľa doterajších plánov. Túto správu uverejnili európske politické noviny New Europe online v utorok neskoro večer.

V správe, ktorú dnes uviedol európsky internetový denník EUobserver, sa Dalli v rozhovore pre maltské noviny MaltaToday vyjadril, že je nevinný a nie sú nijaké relevantné dôkazy o jeho účasti na ovplyvňovaní európskej tabakovej legislatívy. Zároveň dodal, že ide o vymyslené skutočnosti za účelom bojkotovať jeho úsilie.

O niečo neskôr sa Dalli v rozhovore pre maltskú televíznu stanicu TVM vyjadril, že odstúpil z funkcie preto, aby mal voľné ruky brániť sa nepravým obvineniam. Dodal, že preňho sú obvinenia z korupcie akýmsi "déja vu". Dalli ešte pred prevzatím funkcie eurokomisára, doma na Malte, čelil viacerým podobným obvineniam, pričom ho súdy zakaždým oslobodili.

EUobserver však dnes upozornil na skutočnosť, že denník MaltaToday má kópiu e-mailovej správy z roku 2011, určenú pre švédsku spoločnosť Swedish Match, v ktorej starosta maltského mesta Sliema, Silvio Zammit, žiada peniaze pre brokera, ktorý sa mal stretnúť s komisárom Dallim. Starosta Zammit v utorok na svoju funkciu rezignoval.

V tomto kontexte je zaujímavé stanovisko tabakovej lobistickej skupiny Unitab, ktorá má sídlo v Paríži a zastupuje záujmy pestovateľov tabaku. Unitab oznámila, že dnes vyzvala EÚ, aby zrušila návrhy smernice vypracovanej Dallim a začala nový, transparentnejší proces revízie doterajšej legislatívy o tabakových výrobkoch.

Na druhej strane protifajčiarsky zameraná mimovládna organizácia Smoke Free Partnership z Bruselu uviedla, že nie je nijaký dôvod, aby EÚ oneskorila prijatie novej smernice o tabaku, ktorá mala uzrieť svetlo sveta ešte do konca tohto roku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem