Delegácia EK bude v pondelok rokovať v Aténach o pomoci Grécku

Brusel 15. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) vyšle na budúci týždeň v pondelok do Atén delegáciu, aby rokovala s gréckymi predstaviteľmi o ďalšom doladení prípadnej finančnej pomoci zo strany štátov eurozóny pre krízou verejných financií zmietanú krajinu.

Oznámil to v komuniké komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn bez toho, aby uviedol, či členom tejto delegácie bude aj nejaký oficiálny predstaviteľ EK.

Vyjadrenie je odpoveďou na iniciatívu gréckej vlády, ktorá dnes v liste požiadala o ďalšie rokovania. Gréci požiadavku na stretnutie adresovali komisárovi Rehnovi, šéfovi Európskej centrálnej banky (ECB) Jeanovi-Claudeovi Trichetovi i riaditeľovi Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqueovi Straussovi-Kahnovi.

V nedeľu sa ministri financií eurozóny dohodli na poskytnutí zdrojov Grécku vo výške 30 miliárd eur na rok 2010. Pomoc má mať formu bilaterálnych pôžičiek, juhoeurópska krajina však o ňu najprv musí sama požiadať. Ďalších približne 15 miliárd eur má na odvrátenie gréckeho štátneho bankrotu požičať MMF.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl