Deti v únii sú v dôsledku krízy viac ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením

Brusel 18. júna (TASR) – Vo viacerých členských štátoch Európskej únie je stále viac a viac detí, ktoré môžu byť ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením v dôsledku hospodárskej krízy. Upozornila na to dnes Agentúra EÚ pre základné práva (FRA).

"Detská chudoba je stále častejšie predmetom obáv v EÚ," uviedla FRA v dnes prezentovanej výročnej správe o dodržiavaní základných práv v Európskej únii.

V roku 2012 mali členské štáty prijať opatrenia, ktoré by riešili prípady podvýživy, avšak zároveň museli riešiť rozpočtové škrty, čo viedlo k priamym dôsledkom pre deti v oblasti školstva, zdravotníctva a sociálnych služieb, uvádza sa v správe FRA. Tá sa zároveň zameriava aj na otázky týkajúce sa prisťahovaleckej politiky, práva obetí a situáciu menšín v EÚ.

Podľa oficiálnych štatistík EÚ pre rok 2011 je až 27 percent detí žijúcich v priestore EÚ ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Hospodárska kríza zasiahla deti buď znížením príjmov ich rodín, alebo znížením sociálnych výdavkov v štátoch, v ktorých žijú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon