Do boja proti expanzívnym členským štátom sa stavia skupina poslancov EP

Brusel 14. septembra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu sa rozhodli bojovať proti narastajúcemu vplyvu medzivládneho prístupu v politike Európskej únie založením tzv. anti-intergovernmentálnej skupiny.

Na jej čele by mal byť Guy Verhofstadt (ALDE). Presvedčený euronadšenec si dal spolu so zástupcom zelených Danielom Cohn-Benditom za cieľ propagovať dôležitosť existencie Európskej únie a významu jej inštitúcií.

"Organizácia bude založená ako spoločnosť, ktorá združuje zástupcov think tankov, akademikov, spisovateľov a politikov, ktorí podporujú ciele a princípy zahrnuté v zakladajúcom manifeste. Bude sa snažiť o užšiu európsku integráciu a postaví sa proti nacionalizmu a intergovernmentalizmu, ktoré chcú podkopať európsku jednotu," cituje internetový denník EU Observer oficiálne komuniké Verhofstadta.

Zo známych mien sa pre "vec" podarilo skupine získať z "veľkých" euročinovníkov z minulosti Jacquesa Delorsa či Maria Montiho, ďalšími členmi sú poslankyne Sylvie Goulardová (ALDE) a Isabelle Durantová (zelení).

Obaja zakladajúci členovia Verhofstadt i Cohn-Bendit patria k najostrejším kritikom súčasného predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa, ktorého pravidelne atakujú aj v pléne EP, pripomína EU Observer. Vyčítajú mu, že EK nie je schopná efektívne brániť záujmy únie proti členským štátom zanovito presadzujúcim svoju politiku.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy