Do Írska smeruje misia EK, ECB a MMF, euroval aktivovaný zatiaľ nie je

Brusel/Dublin 17. novembra (TASR) – Írsko je pripravené rokovať s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom o tom, aké sú alternatívy svoj bankový sektor. Podľa očakávania však toto jeho rozhodnutie nie je priamou žiadosťou o pomoc z Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu, vyplýva zo záverov dnešných rokovaní ministrov financií eurozóny.

Írsko zaplatilo za záchranu svojich, do krachu smerujúcich bánk sumu vo výške 45 miliárd eur, čo zvýši jeho deficit štátneho rozpočtu na 32 percent hrubého domáceho produktu v tomto roku, čo v Európskej únii nemá obdobu. Dublin však prehlasuje, že problémy s likviditou nemá žiadne, a to až do polovice budúceho roka, napriek tomu sa v posledných dňoch skloňovalo jeho meno v súvislosti s požiadaním pomoci z tzv. eurovalu.

"Vítame snahu Írska mať s EK, ECB a MMF sústredené konzultácie. Diskusie, ktoré budú v najbližšom čas prebehnú vyjasnia všetko, čo potrebujeme mať k dispozícii na to, aby sme efektívne pomohli Írsku," povedal šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker, ktorý podotkol, že Írsko v snahe zvrátiť zložitý stav verejných financií sa bude musieť preukázať dôveryhodným strednodobým plánom, ako to chce presne dosiahnuť.

Ešte počas prebiehajúceho týždňa do Dublinu pocestuje spoločná misia inštitúcií EÚ a MMF, aby preskúmala možnosti "naaranžovania" scenárov, aké by mohlo Írsko využiť v snahe vyhnúť sa gréckemu prípadu z prvej polovice tohto roka.

Írsko nevidí svoju situáciu tak dramaticky, ako to bolo v prípade iných štátov, ktorým musel pri hospodárskej obnove krajiny asistovať MMF. O tom hovoria aj slová írskeho ministra pre európske záležitosti Dicka Rochea, ktoré cituje agentúra Reuters.

"Sme v oveľa lepšej situácii než niektoré krajiny, ktoré sa museli uchádzať o pomoc MMF. Misia troch inštitúcií, ktorá príde do Dublinu musí prísť s riešením, ako sa vyrovnať s nedôverou na trhoch, ktoré ovplyvňujú aj hodnotenie írskych dlhopisov," povedal v relácii televíznej stanice RTE Roche.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zsl