EÚ dochádza s Albánskom trpezlivosť

V dôsledku napätia po voľbách do samospráv, ktoré sa konali 8. mája a EÚ ich priebeh podrobne sledovala, sa Barroso náhle rozhodol zrušiť svoj výlet do Albánska. Návšteva mala byť súčasťou jeho cesty po Balkáne, ktorá prebieha v dňoch 19.-20. mája.

Súčasný vývoj v krajine pripomína situáciu, ktorá nasledovala po parlamentných voľbách v júni 2009, kedy opoziční socialisti odmietli uznať výsledky volieb a obvinila vládu Saliho Berishu z korupcie a manipulácie.

Vysokopostavený predstaviteľ Európskej komisie EurActivu povedal, že exekutíve dochádza s Albánskom trpezlivosť a krajina hazarduje s historickou šancou nabrať európsky kurz.

Natasha Butler, hovorkyňa komisára pre rozšírenie Štefana Füle, priznala, že nedávny vývoj na západe Balkánu možno charakterizovať ako „nedostatok politickej zrelosti, pričom ako príklad uviedla nielen Albánsko, ale aj Kosovo a Macedónsko.

Viacerí kosovskí predstavitelia otvorene vyjadrili svoje anti-európske názory, predovšetkým proti misii EULEX. V Macedónsku zase albánske strany začali spochybňovať Ohridskú dohodu z roku 2001, na základe ktorej sa ukončil konflikt v Macedónsku, predišlo sa ďalšiemu násiliu a chaosu a vytvorili sa mechanizmy pre albánskej menšiny do štátu.

Oficiálne vysvetlenie hovorcov o Barrosovej zmene cestovných plánov hovorí, že Albánsko navštívi v čase, keď bude politická klíma vhodnejšia na diskutovanie záležitostí EÚ.

Na otázku EurActivu, či Barroso už takto náhle niekedy zrušil zahraničnú návštevu, jeho hovorkyňa Pia Ahrenkilde Hansen uviedla, že si nepamätá na taký prípad.

V stredu šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashton naliehala na politikov v Albánsku, aby sa upokojili a varovala ich pred „riskovaním životov“.

Po tom, ako opozičná strana vyzvala k povstaniu, Ashton uviedla, že tesné výsledky volieb starostov v hlavnom meste Tirana znamenajú, že „obe strany sa potrebujú urobiť krok, prekonať rozdiely a nájsť riešenia.“

„Dnešný vývoj ukázal krehkosť politickej situácie,“ uviedla v stanovisku.

V Tirane to vrie

Voľby v Tirane sa podľa prvého záznamu po spočítaní štvrť milióna hlasov skončili rozdielom 10 hlasov v prospech úradujúceho primátora a lídra opozičnej socialistickej strany Ediho Ramu.

Podľa agentúry Reuters jeho rival Lulzim Basha po pripočítaní „zatúlaných“ lístkov vedie o 24 hlasov. Kvôli ďalším 37 prípadom zatúlaných hlasovacích lístkov pozorovatelia odhasujú, že konečný výsledok nebude známy niekoľko dní.

Pred úradmi volebnej komisie protestujú tisícky socialistických priaznivcov, podľa ktorých ide o krádež ich volebného víťazstva. Podľa niektorých správ začali socialist sympatizujúce protesty aj v ďalších mestách.

Rama obvinil volebnú komisiu, ktorú vymenoval parlament, z krádeže hlasov. Vyzval ľudí k revolte v uliciach a obvinil vládu zneužívanie svojej moci proti vôli ľudu.